Hračky a pomůcky, které stojí za to mít doma

2. 11. 2021, Mgr. Barbora Janoudová

Blíží se čas Vánoc, a tak se nám, jako každý rok, začaly množit dotazy na smysluplné vánoční dárky. Rozhodla jsem se Vám dát dohromady pár tipů na hračky a pomůcky, které stojí za to mít doma. Pokud tedy potřebujete koupit svému dítěti nějaký dárek a chcete, aby měl i terapeutický přesah, nabízím zde několik námi a dětmi prověřených možností.

Já osobně dávám, pro domácí použití, přednost hračkám, které jsou maximálně multifunkční a dítěti vydrží i několik let. Ti, kteří pravidelně absolvujete naše vzdělávací semináře si pak s jejich terapeutickým využitím jistě hravě poradíte…

 1. Finger Car – autíčko podporující soustředění. Výborná pomůcka na rozvoj pozornosti a koncentrace, která baví kluky i holčičky. Řízení tohoto autíčka zároveň rozvíjí i koordinaci oko-ruka a v neposlední řadě samozřejmě trpělivost a výdrž – mnohdy i pro nás dospělé je to výzva 🙂
 2. Ortopedické podlahy (Mufík, Ortodon…) – pomůcka pro nácvik rovnováhy, stimulaci plosek nohou – ortopedické a reflexologické účinky, rozvoj senzomotoriky, hmatu, zrakového vnímání, koordinace oko-ruka, zrakového vnímání. Z naší zkušenosti děti tyto koberečky velmi často a aktivně vyhledávají a je to jedna z nejvíce využívaných pomůcek u nás ve školce. 
 3. Zvukostrom – zajímavá hračka sloužící jako sluchově stimulační pomůcka, pomůcka na rozvoj jemné motoriky a koordinace oko-ruka, současně rozvíjí pozornost a schopnost čekat. Opět se jedná o hračku, která je velmi využívána a děti se k ní opakovaně vrací po několik let. Nejlepší zpracování má aktuálně český výrobce Targe. 
 4. Dřevěná duha s 12 nebo 13 oblouky – multifunkční hračka, kterou lze používat na padesát způsobů (stavebnice, trénink barev a velikosti, přiřazování, řazení, stavba podle předloh, kuličkodráha, autodráha, obkreslování…). Za nás je top opět ta od firmy Targe, ke které dostanete v základní sadě předlohy, kuličky, autíčko a klínky. 
 5. Magnetická stavebnice (za nás nejlepší zkušenost s Connetix Tiles) – neuvěřitelná variabilita, přizpůsobí se každému věku, lze s ní vytvářet rozmanité množství staveb, když přes ní svítí sluníčko, tak funguje jako mozaika, lze koupit tématicky zaměřené sady. Pro své dítě již kupujeme, pro velký úspěch, druhou sadu – tentokrát kuličkodráhovou. 
 6. Albi tužka a související knihy a pomůcky – pomůcka, na kterou osobně nedám dopustit (tolikrát mi při cestování zachránila nervy 🙂 – dítě si poslouchá své písničky nahrané v tužce (pouští si do sluchátek) nebo si „čte“ knížky a cesty probíhají v klidu, bez nudy a já se mohu v klidu věnovat řízení s pocitem, že dítě tráví ten procestovaný čas efektivně. Většina knížek a her k tužce je velmi pěkně zpracovaná a interaktivita tužky dává knížkám zcela jiný rozměr. Zaujme i většinu dětí, které nemají příliš zájmu o literaturu 🙂 Přidaná hodnota Albi je jejich bezproblémový servis, a to i po záruční době, a stále přibývající nabídka knih a her.
 7. Kniha Nemocnice – podívej se pod obrázek – „okýnková“ knížka, která nabízí spoustu překvapení a informací z prostředí nemocnice. Pokud máte doma malého doktora, určitě sáhněte po tomto dárku. Výborná pomůcka je to i pro děti, které čeká nějaké lékařské ošetření nebo zákrok. Množství otevíracích okýnek pomůže získat si a udržet pozornost. Při manipulaci s okýnky je třeba velká dávka opatrnosti a velmi důkladně se procvičí jemnomotorické dovednosti.
 8. Balanční prkno Swallow Balanceboard – hračka pro děti, které vyhledávají adrenalin. Je to vyšší level houpacího prkna nebo duhové houpačky – hračka oblíbená i u starších dětí. Rozvíjí hrubou motoriku, koordinaci, rovnováhu, senzomotoriku, myšlení a techniku práce s tělem. Je to prostě jedna velká výzva.
 9. Trampolína pro indoor použití – i během zimy je třeba někde vybít nahromaděnou energii a je hodně málo dětí, které nemají v oblibě hopsání všeho druhu. K tomuto účelu nám doma i ve školce velmi dobře slouží malá trampolína, která nám pomáhá přečkat zejména dlouhé zimní období, kdy se venku netráví tolik času. V permanenci je však během celého roku, nejen během zimy…
 10. Kinetický písek s příslušenstvím – pomůcka rozvíjející senzoriku, jemnou motoriku, koordinaci, představivost, tvůrčího ducha. Velmi oblíbená pomůcka, která i přes svou skladnou velikost dokáže svou oblíbeností konkurovat velkému venkovnímu pískovišti a nadchne i mnoho dětí, které běžné pískoviště moc nebere. Je to pomůcka, která sice dělá bordel, ale za ty desítky minut klidu mi ten následný rychlý úklid stojí 🙂 Písek lepí, takže se to uklízí docela rychle… 😉 Při nákupu si pohlídejte zdravotní nezávadnost – objevují se levné náhražky, které dráždí kůži a sliznice. Doporučuji rovnou koupit i stavební příslušenství – lopatky, špachtle a bábovky všeho druhu.
 11. Modelína s bohatým příslušenstvím – za mě mohu doporučit jakoukoliv sadu od Play-Doh, výběr sady bych zaměřila dle zájmu dítěte. My už máme těch sad doma i ve školce několik a všechny jsou fajn. Super jsou hlavně sady cukrárna, zubař, kadeřnictví, abeceda, matematika a barvy. Tyto sady nabízí neskutečné možnosti procvičovat nenásilným a hravým způsobem vše, co dělá dětem potíže. Zde záleží jen na Vaší kreativitě, co všechno zvládnete se sadou vymyslet.
 12. Tabule s možností využití role papíru (stojan) – podněcuje ke kreslení a psaní i děti, které se do toho normálně moc nehrnou. Děti mohou dát svému uměleckému projevu volný průchod – díky velikosti pracovní plochy a papíru. Na tabuli se dá malovat křídou, na druhou stranu mazacím fixem a po natažení papíru se nabízí další desítky možností. Ideální verze je ta z IKEA. 

Pokud jste tady nenašli nic vhodného pro vaše dítě, doporučujeme se inspirovat na e-shopu samostatné dítě, kde velmi často nakupujeme pomůcky do školičky a opravdu vždycky tam najdeme mnoho nových věcí, které v běžném hračkářství nepotkáme a které prostě musíme mít 😀 Ovšem rovnou varuji, že je tam těch zajímavých věcí skutečně hodne a tak jsou nákupy ve finále většinou dost drahé 🙂

PŘEJI ŠŤASTNOU RUKU PŘI VÝBĚRU TOHO SPRÁVNÉHO DÁRKU 🙂

Visit Us On Facebook